درس زندگی از ائمه معصومین علیهم السلام

امام باقر عليه السّلام مى‏فرمايد: اگر مى‏خواهى بدانى كه در تو خيرى هست يا نه به قلبت بنگر پس اگر ديدى كه اطاعت كنندگان را دوست دارى و با كسانى كه در مقابل خدا سركشى مى‏كنند دشمنى، بدان كه خير در وجودت هست و خدا تو را دوست دارد. و اگر با اطاعت كنندگان دشمن و سركشان را دوست دارى، بدان كه خيرى در تو نيست و خدا تو را دوست ندارد. چه هر كس با كسانى است كه آنها را دوست دارد.

رسول اكرم صلى اللّه عليه و آله و سلّم به همين شباهتها اشاره كرده و مى‏فرمايد:

ارواح انسان‏ها لشگرهاى آماده‏اى هستند، آنها كه با هم آشنا باشند ائتلاف مى‏كنند و آنها كه با هم ناشناس باشند متفرق مى‏شوند [1].

از امام صادق عليه السّلام روايت شده كه على عليه السّلام فرمود:

بر تو باكى نيست كه با عاقل مصاحبت كنى اگر چه كرم او را نپسندى ولى از عقلش بهره بگير و از سوء اخلاقش بپرهيز و هرگز مصاحبت شخص كريم را رها نكن اگر چه از عقلش بهره‏اى نبرى، چون با عقلت مى‏توانى از كرمش استفاده كنى ولى تا مى‏توانى از شخص پست احمق فرار كن.

و از امام صادق عليه السّلام است: بر تو باد دوستى با افراد كهن و ريشه‏دار  و بر حذر باش از افراد تازه به دوران رسيده‏اى كه به عهد و پيمان و امان خود وفادار نيستند و حتى از كسانى كه نزد تو مطمئن‏ترين افراد هستند بر حذر باش زيرا كه مردم دشمن نعمتها هستند.

در كتاب مصباح الشريعة از امام صادق عليه السّلام روايت شده كه فرمود: سه چيز است كه در همه زمانها كمياب و نادر هستند:

1 - دوست در راه خدا.

2 - همسر صالح و مونس در دين خدا.

3 - فرزند رشيد.

پيامبر اكرم صلى اللّه عليه و آله و سلّم فرمود: الهى مرا در زندگى مسكين كن و مسكين بميران و در زمره مساكين برانگيز.

و باز مى‏فرمايد: از همنشينى با مردگان بپرهيزيد.

عرض شد: مردگان چه كسانى هستند؟ فرمود: اغنياء

زيد بن على عليه السّلام از پدرش (امام چهارم) از جدش (امام حسين) نقل مى‏كند كه رسول خدا صلى اللّه عليه و آله و سلّم فرمود: همانگونه كه فرزند در صورت نا فرمانى پدر و مادر گرفتار مى‏شود پدر و مادر نيز در صورت آزار فرزند گرفتار مى‏شوند.

رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم فرمود:«إذا لم يغر الرّجل فهو منكوس القلب»،

«دل مرد بى‏غيرت سرنگون است». (يعنى بر خلاف خوى انسانى است) و نيز فرمود:

«اگر مردى درباره همسر خود چيزى منافى غيرت ببيند و به غيرت نيايد خداوند مرغى را مى‏فرستد كه آن را قندر گويند و چهل روز بر در خانه او مى‏نشيند و بانگ برمى‏آورد كه خدا غيور است و هر صاحب غيرت را دوست دارد. اگر آن مرد به غيرت آمد و آنچه منافى غيرت است از خود دور كرد كه خوب، و گر نه پرواز مى‏كند و بر سر او مى‏نشيند و فرياد مى‏كند و پرهاى خود را بر چشمهاى او مى‏زند و مى‏پرد، و بعد از اين روح ايمان از آن مرد جدا مى‏شود و ملائكه او را ديّوث مى‏نامند.

 علم‏اخلاق‏اسلامى ج : 2  ص :  324

 امير المؤمنين عليه السّلام (هنگامى كه در عراق بود) فرمود: «اى اهل عراق شنيده‏ام كه زنان شما در راهها با مردان برخورد مى‏كنند (و در جاى شلوغ به يكديگر شانه مى‏زنند كه راه بدهند) آيا شرم نمى‏كنيد؟» و باز فرمود: «شرم نمى‏كنيد و به غيرت نمى‏آئيد كه زنان شما به بازارها مى‏روند و [در محل ازدحام‏] با مردهاى كفّار شانه به هم مى‏زنند كه راه بيابند؟»

رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم به حضرت فاطمه عليها السّلام فرمود: «چه چيز براى زن بهتر است؟ عرض كرد: اينكه مردى را نبيند و مردى او را نبيند. پس او را به سينه خود چسبانيد و فرمود: ذرّيّه‏اى كه بعض آن از بعض ديگر است.» و اصحاب پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم سوراخها و پنجره‏هاى ديوار خانه را مى‏بستند كه زنان، مردان را نبينند. و پيغمبر صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم فرمود: «هر كه از زن خود اطاعت كند خدا او را به رو به دوزخ اندازد»

از امام صادق عليه السّلام درباره بيرون رفتن زنان در [نماز] عيدين (فطر و أضحى) پرسيدند، فرمود: «نه، بيرون نروند مگر پيرزنان»، و در روايتى ديگر است كه از آن حضرت از بيرون رفتن زنان در عيدين و جماعت پرسيدند، فرمود: «نه، مگر زن سالخورده».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 63 بازدید